Jump to content

Whitley Bay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Whitley Bay
Qytet bregdetar
Rruga e ishullit të Shën Marisë duke çuar në rrugën e baticës.
Rruga e ishullit të Shën Marisë duke çuar në rrugën e baticës.
Popullsia
 • Gjithsej36.623
{{{postal_code_type}}}
NE25, NE26

Whitley Bay është një qytet bregdetar në bregdetin verior lindor të Anglisë. Historikisht në Northumberland, administrohet si pjesë e bashkisë së North TynesideTyne dhe Wear. Whitley Bay është rreth 10 milje (16 km) në lindje të Newcastle upon Tyne. Kufizohet nga vija bregdetare e Detit të Veriut në lindje. Tynemouth është 3 milje (4.8 km) në jug.

Ishulli i Shën Marisë, një ishull baticor në majën veriore të qytetit, është vendi i një fanari, një nga monumentet e qytetit.