Wichita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wichita
Wichita
Qytet
Pamje nga Viçita.
Pamje nga Viçita.
Nofkat: 
Kryeqyteti ajror i botës
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 388,413
Emri i banorëveviçitanë
{{{postal_code_type}}}
67201-67221, 67223, 67226-67228, 67230, 67232, 67235, 67260, 67275-67278
Faqja zyrtarewww.wichita.gov

Wichita (shqip:Viçita) është qyteti më i madh në shtetin e KanzasShteteve të Bashkuara dhe i 49-ti më i madh në Shtetet e Bashkuara. Ai ndodhet në Kanzasin jug-qendror pranë lumit Arkansas. Viçita është selia e qarkut e Seduik.

Qyteti filloi si një pikë tregtare në vitin 1860, më pas regjistrua si qytet në vitin 1870. Ai më pas u bë një destinacion kryesor për transportimin e gjedhëve drejt veriut nga Teksasi për të kapur hekurudhat, duke fituar pseudonimin "Qyteti i lopëve". Në vitet 1920 dhe 1930, biznesmenë dhe inxhinierë aeronautikë themeluan një numër kompanish të suksesshme të prodhimit të avionëve në Wichita, duke përfshirë Beechcraft, Cessna, dhe Stearman Aircraft. Qyteti shndërruar në një qendër të prodhimit të avionëve të SHBA-së dhe u bë i njohur si "Kryeqyteti Ajror i Botës". Beechcraft, Cessna, (të dyja tani pjesë e Textron Aviation) dhe të tjera firma, si Learjet, Airbus dhe Spirit AeroSystems Fryma vazhdojnë të kenë projektimit dhe objekte projektimi dhe prodhimi në Wichita, dhe qyteti mbetet një qendër e madhe e industrisë amerikane të aviacionit.

Linja e prodhimit të avionëve Boeing 29 (1944)