Wichita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Viçita
Wichita
Qytet
Njohur si Kryeqyteti ajror i botës
noform
Pamje nga Viçita.
Flamuri_figura
Flamuri i Viçitas
Vendndodhja
Viçita is located in SHBA
Viçita
Viçita
Vendodhja e Viçitas në SHBA

Viçita is located in Kanzas
Viçita
Viçita
Vendodhja e Viçitas në Kanzas

Koordinatat: 37°41′20″V 97°20′10″P / 37.68889°V 97.33611°P / 37.68889; -97.33611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kanzas
Qarku Sedgwick
Kryetari i Bashkisë Brandon Whipple
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 423,7 km2
Lartësia 396 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 388.413 banorë
Dendësia 900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Vendasit viçitanë
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 67201-67221, 67223, 67226-67228, 67230, 67232, 67235, 67260, 67275-67278
Prefiksi 316
Aeroporti Aeroporti Kombëtar Dwight D. Eisenhower i Viçitas
Koordinatat 37° 41′ 20″ Veri

97° 20′ 10″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.wichita.gov

Wichita (shqip:Viçita) është qyteti më i madh në shtetin e KanzasShteteve të Bashkuara dhe i 49-ti më i madh në Shtetet e Bashkuara. Ai ndodhet në Kanzasin jug-qendror pranë lumit Arkansas. Viçita është selia e qarkut e Seduik.

Qyteti filloi si një pikë tregtare në vitin 1860, më pas regjistrua si qytet në vitin 1870. Ai më pas u bë një destinacion kryesor për transportimin e gjedhëve drejt veriut nga Teksasi për të kapur hekurudhat, duke fituar pseudonimin "Qyteti i lopëve". Në vitet 1920 dhe 1930, biznesmenë dhe inxhinierë aeronautikë themeluan një numër kompanish të suksesshme të prodhimit të avionëve në Wichita, duke përfshirë Beechcraft, Cessna, dhe Stearman Aircraft. Qyteti shndërruar në një qendër të prodhimit të avionëve të SHBA-së dhe u bë i njohur si "Kryeqyteti Ajror i Botës". Beechcraft, Cessna, (të dyja tani pjesë e Textron Aviation) dhe të tjera firma, si Learjet, Airbus dhe Spirit AeroSystems Fryma vazhdojnë të kenë projektimit dhe objekte projektimi dhe prodhimi në Wichita, dhe qyteti mbetet një qendër e madhe e industrisë amerikane të aviacionit.

Linja e prodhimit të avionëve Boeing 29 (1944)