Wikipedia:Përshtypjet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Administrata

en:Wikipedia:Contact us simple:Wikipedia:Contact us

Tek kjo faqe mund të shkruani përshtypjet tuaja rreth Wikipedias Shqiptare. Gjithashtu mund të leni dhe mesazhe për ndonjë yçkël që keni hasur.

Shkruani përshtypjet tuaja

pershendetje &pyetje , drejtuesve ,[Redakto nëpërmjet kodit]

Jam i impresionuar per punen tuaj , porë me mundon një gjë: nese ka elaborime te reja te gjuhës (heqje e termave, apo vendosje e termave te huaja ) , ndodhë kjo ,apo nuk i varet veshi nga gjuhtaret Shqipetarë ?!.. Nese janë te imponuara ne vendet ku gjuha është zyrtare , apo adaptimi i ture nga ne, neper vendet jashtë Shqiperisë , Kosovë ,Maqedoni , Malin e zi , Kosoven Veriore Preshevë , Medvegjë e Bujanocë te quajtur "Serbi" te jugut e treva tjera ku gjuha shqipe flitet ne praktikë . Pyes keshtu sepse me janë shtruar pyetje ne një nga universitetet e Belgjikes nga një profesore e gjuhes Flamanishte , nese gjuha jonë është moderne apo modernizohet ne kuptimin praktik te te shprehurit , ne komunikime ne jeten bashkë kohore ! me respekt: Meti Belaj,

        20 Marijolaine str.
        1120 Brussel. 

metibelaj@hotmail.com

Meti, Wikipedia eshte nje projekt enciklopedie, dhe shkruhet nga lexuesit e saj. Me vjen keq, por une s'kam ndonje informacion zyrtar apo vendimtar. Mund te te jap mendimin tim vetjak, qe gjuha Shqipe eshte modernizuar duke marre fjale nga gjuhe te tjera. Po ashtu modernizohen edhe gjuhet e tjera be bote.
Po pate pyetje rreth Wikipedias, mos nguro te me pyesesh. Gjithuashtu do te te ftoja te merrje pjese ne ndertimin e enciklopedise duke shruajtur artikuj nese ke deshire Dori | Diskutim 2004 Prill 6 14:01 (UTC)

edhe me mire[Redakto nëpërmjet kodit]

tungi une jam gëzimja ju pershndes puna juaj po me pelqen gjithqka ok por dua vetm te them qe me pas ma hume artikuj ne shqip pershembull une kom lyp per flmengon qe eshte pjee e kultures spanjolle por nuk kam gjetur asgj po nejse kjo mbase eshet vetem ne zygjerim apo pse jo edhe kritik gjithashtu kam kerkuar per nje kengtare spanjolle nuk kam gjetur asgj mire po kisha pas deshire me ba per rocio jurado nje biografi une kam lexuar edhe ne anglisht edhe ne gjuhen spanolle mire po kur do her njeriu ka deshire qe sdopak ta kuptoj ne gjuhen e vet amtare ju uroj shume suksese dhe shpresoj qe te ardhme tek vendi k♪rko te kemi ma shume artikuj gjithqka.

Pershendetje[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju pershendes ,ju mbeshtes dhe ju uroj pune te mbare ne kete rruge te mbare.

per cdo artikull[Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli i lidhjes

thjesht doja te gjej nje menyre komunikimi. Pune e mire qe interneti t'u jepet shqip, shqiptareve, por per mua ishte shume e veshtire ta kuptoj, megjithese jam shqiptar nga Republika e Shqiperise. Psh. nese mundeni me shpjegoni fjalen "cung" ne shqip e ne Anglisht. faleminderit.

gabime ne emrin Gergji Lala[Redakto nëpërmjet kodit]

emri e aktorit Shqipetare nuk eshte Gergji Lala as Gjergj Lala por emri eksakt eshte "Gjergji Lala". Falemnderit

Ju Pershendes te gjithve[Redakto nëpërmjet kodit]

Me sa me duket sa i perket historis ne gjuhen shqipe shum sende po mungojn kisha pash qef me dit a e ka signjalizu ndojkush ndoj historian te historis shqiptaro illir per me pas me be ndoj artikull ne keto faqe te wikipedis se ketu pa drejtat e autorit nuk gxon te publikosh asgje.
 FALENDERIM PER WIKIPEDIA, ENCIKLOPEDIA E LIRE!

Sot eshte 7 mars 2009. Nuk kisha menduar ndonjehere, se ne Wikipedia, gjendej nje faqe edhe per zonen time, me emrin Gramsh e qe ndodhet gati ne jug te Shqiperise. Vertet ishte kenaqesi, por kur pashe te shkruara gjera tallese e vandale u revoltova. Por, mesova nje gje: Po te jemi ne te predispozuar,te bejme kerkesat dhe ankesat tona, nga ana Juaj(Administrata e Wikipedia),ishte korrektesia maksimale.Brenda nje kohe teper te shkurter nga ana Juaj u moren masat e duhura. Jam teper i kenaqur dhe PERZEMERSISHT JU FALENDEROJ! Perfitoj nga rasti, t'u premtoj se do te jem i gatshem te bashkepunoj. Pune te mbare dhe jete te gjate misionit tuaj. astrit@kosturi.com

perfekte[Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e juaj eshte per lakmi dhe me te vertet ju uroj per punen e ber por kam nje kerkes mendoj eshte ne te miren e te gjithve :

Ju lutem qe kenu mundesi te plotsoni faqen e KOSOVE-es me foto te takimit te Presidentit Bush me Presidentin Sejdiu dhe Kryeminstrin Thaqi,besoj qe do te jet nje pamje shum e fort dhe fjalimin e presidentit Bush te shkruani sepse me t evertet eshte fjalim historik per kosoven

Falemniderit per mirkuptik

Vehbiu  FALENDERIM PER WIKIPEDIA, ENCIKLOPEDIA E LIRE!

Sot eshte 7 mars 2009. Nuk kisha menduar ndonjehere, se ne Wikipedia, gjendej nje faqe edhe per zonen time, me emrin Gramsh e qe ndodhet gati ne jug te Shqiperise. Vertet ishte kenaqesi, por kur pashe te shkruara gjera tallese e vandale u revoltova. Por, mesova nje gje: Po te jemi ne te predispozuar,te bejme kerkesat dhe ankesat tona, nga ana Juaj(Administrata e Wikipedia),ishte korrektesia maksimale.Brenda nje kohe teper te shkurter nga ana Juaj u moren masat e duhura. Jam teper i kenaqur dhe PERZEMERSISHT JU FALENDEROJ! Perfitoj nga rasti, t'u premtoj se do te jem i gatshem te bashkepunoj. Pune te mbare dhe jete te gjate misionit tuaj. astrit@kosturi.com

Permes Wikipedia bota e diaspores apo mergate.[Redakto nëpërmjet kodit]

Mbresat e nje MERGIMTARI.Historia na mesoj qe ne shqiptaret mos te harrojm fjalet ete madhit NOLkudo qe te shkojm te huaj jemi.Permes komunikimeve dhe dashuris per njeri tjetrin jemi me afer me njeri tjetrin.Fati deshhi qe ne sishqiptar te katandisemi ne vendet e huaj,tek njerzit e huaj tek kultura e huaj.Por ndoshta esht edhe nje mire sepse dote kemimundesi twe njehemi me kulturar dhe historin e vendit ku migrojm.Brexat tan keta dhe ata qe dote vin pasne kurr mos ti harrojn fjalet ete madhit NOLI.Integrimi ne vendet e huaja esht shumi i veshtir poredhe ndonjeher i pamundur.Klasa politike e shtetit ton te kosoves dhe e shiperis ne pergjithsi,nuk e pa si detyrim dhe obligimqe permes politikave te bashkpunimit meshtetet ku jetojn bashke kombasit te bej lwehtesime dhe integrim te drejt konform tedrejtave te njerit me konventen e lirive dhete drejtat e njeriut.Ministri per diaspor ikosoves as nje her nuk u njof pwer se afermi me mergaten apo diasporen .Ne jemize i pafuqishem per te shprehur paknaqesin dhe diskriminimin ne ren te par si njerz e pastaj si shqiptar.Askush nuk din te rrefehet perdike qe ne lekuren eti se ka provuar.Nevoja perte mbijetuar na dha rrugen e migrimit se pse shtetet ku kemi lindur dhe jemirritur na i mbylli polet e jetes per rinin dhe popullin e saj duke mos pasur programe dhe vizjon dhe as deshir politike qe brezat te ken mundesin e zhvillimit ne token ku kan lindur dhe jan rritur.Akemi drejt ti bashkojm zerat per nje te ardhme me te mir dhe trajtimte drejt si njerz.Integrimi i shqiptarve ne vendet e huaja drejt dhe konform ligjeve dhe rregullave qe ka shtetiku migrojm kerkon mbeshtetje dhe partneritet nemes shqipris kosoves dhe italis.Sot kureter evropa po per ballet me krizen globale nuk we pa te udhes askush nga qeverit tona te solidarizohet me fatin ton.Largimi nga vendet e punes mos mbeshtetja dhe diskriminimitotal na behet nga kompanit dhe firmat e ndrushme te ashte qujtura skuadro ku shesi krahun e puntorve tan neper kantjeret e italis per perfitimwe personale e qe vlera e nje shitje kap vleren rreth pes euro per ore pune nga nje puntor.Ky fenomen ka len jasht thithjes se benificjoneve qe i cakton ligji i punes po thuaj qdo bashk kombas tonin qe punon neper kantjeret e italis.Duke i pershendetut te gjith shqiptaret qe jetojn ne i tali u ker koj mirkuptimdhe bashke punim qe te vem nje lidhjepermes komunikimit dhe miqsis qe te jetojm me dinjitet dhe kshtu ti japim botes pasqyren e vertet q e jemikrenar qe jem shqiptar merespek t per te gjith lezusit. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Brescia (diskutimiredaktime) 31 maj 2012 13:08‎.