Jump to content

Wikipedia diskutim:Cung

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Cung. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kërkesë redaktimi më 22 nëntor 2013[Redakto nëpërmjet kodit]

Keneta Kenetat jane mjedise jetesore me bukuri mahnitese,me te vogla se liqenet.Perreth kenetes shihen gjurme te shtazeve kurrizore qe e kane jeten te lidhur per kete mjedis jetesor.Te gjitha shtazet kane nevoje per uje bile kaprojte i sjellin te vegjelit ne kenete per te pire uje.Shpendet siq jane:lejleku ,gata,rosa etj e sigurojne ushqimin ne kenete.

Shtazet Dhe Bimet Qe Jetojne Ne Kenete Ne ujin e kenetes jetojne shume organizma shtazore qe qendrojne pezull ne uje si p.sh gaforret e imeta si ciklopi dhe dafnia,si dhe algat e imeta.Ne fundin e shtratit te kenetes jetojne shume larva te insekteve:krimba,kermij,guaca etj.Ne kenete jetojne edhe lloje te peshqve.Prej zvarranikeve perpos breshkes eshte edhe gjarpri i ujit qe nuk eshte helmues por i rrezikshem per njeriun.Keneta ka lloje te ndryshme bimore si p.sh lëkoi i bardhe ose i verdhe ,shavari,kallami,zhabina etj.