Jump to content

Wikipedia diskutim:Fillimi (Direktivë themelore)

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Fillimi (Direktivë themelore). Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Efekti serre eshte nje dukuri natyrore.Atmosfera e mban nje pjese te energjise se Diellit ne formen e nxehtesise.Kjo nxehtesi e ngroh Token,duke bere te mundur jeten.Gazet serre kryesore jane avujt e ujit,dioksidi i karbonit,metani,oksidi i azotit dhe ozoni. Vemprimtarite e njeriut shtojne ne atmosferesasine e gazeve serre.Kjo dukuri njihet si shtim i efektit serre.Kjo eshte njera nga arsyet pse njerezit jane te shqetesuar per ndryshimet klimatike.Gazet qe i shqetesojne shkencetaret,jane:dioksidi i karbonit-ky gaz shtohet nga djegia e karburanteve dhe prerja e drureve;

                              :metani-ky gaz vjen nga shperndarja e mbetjeve te bimeve,te bagetive,p.sh.te lopeve.


EFEKTI SERRE eshte ngrohja e shkaktuar nga gazet ne atmosfere,si dyoksidi i karbonit dhe metani.Ata veprojne si nje serre duke e mbajtur ngrohtesine ne siperfaqen e Tokes;kjo qe ben jeta te ekzistoje.