Wikipedia diskutim:Ndihmë të shpejtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Ndihmë të shpejtë. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Dardan Saramati (lindur më 09 shtator 1995, Prizren) muzikantë, këngëtar dhe interpretues, shqiptarë nga Kosova.

Dardani ndër dashamirët e muzikës rep, sidomos të llojit klasikë të repit është i njohur nën pseudonimin DS Dardani përpos krijimtarisë së repit klasikë ka edhe disa bashkëpunime po në këtë zhandër por që dallon nga fillet e rapit e që i afrohet më shumë disko repit. Përndryshe Dardani është edhe anëtar i grupit "Djemt Qelik t'paprekshem" (DQP) si dhe bashkëpunon me interpretues dhe grupe aktuale të zhandrit me të cilin merret.

Përndryshe, dardani shkollën fillore e kreu në prizren dhe pas saj u regjistrua në gjimnazin e qytetit "Gjon Buzuku". Në gjimnaz hasë në vështirësi me pedagogët dhe si rezultat i moskuptimeve dhe mungesës së një shkollimi të mirëfilltë të muzikës fillon të merret me muzikën e qorrsokakëve. Rreth vitit 2012 në Kosovë fillon të afirmohet muzika e qorrsokakëve e një lloji amerikan. Afirmimi i kësaj muzike ja lehtësojë Dardanit që të bëjë botimin e disa këngëve si b.f. këngët "madafaka" dhe "na na". Afirmimi gjithnjë e më i madh i muzikës rep e lehtësojë depërtimin tek bandat e qytetit kështu që një vit më vonë filloj të bëjë profesion veprimtarin e tij. Sido që të jetë kënë, më 2012 bënë incizimin e parë në një studio me këngën "au records. Si duket ky faktë por edhe gjendja e përgjithshme e rrethit ku jetonte e shtyej dardani që të jetë gjithnjë e më i vrazhd në fjalorin që përdorë në si këngët e tij.