Wikipedia diskutim:WikiGap

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike WikiGap. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

E pse duhet të punojmë intensivisht për të shkruar më shumë për gra të shquara, kur njerëzit e shquar kane qenë historikisht e sistematikisht shumë më tepër burra sesa gra? Nuk ka një arësye të vetme që të justifikojë atë që quhet "pabarazi të madhe gjinore" në këtë faqe. Ku mbështetet kjo "pabarazi"? Dhe kush e ka vërtetuar që gratë e shquara janë më pak të përfaqesuara sesa burrat në wiki? Une do argumentoja të kundërtën, pra që burrat janë shumë më pak të përfaqësuar sesa gratë në wikipedia, gjithmonë duke konsideruar se sa burra të shquar ka pasur në botë në krahasim me sa gra të shquara, gjithmonë duke u mbështetur te Kriteret e shqueshmërisë. Ka me miliona burra që nuk janë në sqwiki, dhe s'ka asnjë projekt të veçantë për të rritur numrin e burrave. Më duket pra një projekt komplet fiktiv, i vënë këtu me qëllime komplet arbitrare dhe pas asnjë bazë logjike. --1l2l3k (diskutimet) 24 maj 2018 17:52 (CEST)Reply[përgjigju]