Wu Xueqian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Wu Xueqian (kinezçe: 吴学谦) ishte ministri i jashtëm i Kinës nga viti 1982 deri në vitin 1988. Wu Xueqian ishte zv-kryeministri, anëtari i Këshillit të Shtetit dhe ministri i jashtëm i Kinës. Kur ishte anëtari i Këshillit të Shtetit dhe ministri i jashtëm, Wu Xueqian vizitoi mbi 50 vende aziatike, afrikane, evropiane dhe amerikane si Republika Demokratike Popullore e Koresë, Malajzia, Japonia, Egjipti, Kenia, Zambia, Rumania, Franca, Gjermania, SHBA-ja, Kanadaja, Argjentina, Brazili etj.

Refrenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]