Xhakomo Kazanova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giacomo Casanova
Portreti i Giacomo Casanova
U lind më2 prill 1725
Venedik, Itali
Vdiq më4 qershor 1798
Duchcov,Bohemia
KombësiaItalian

Giacomo Girolamo Casanova u lind më 2 prill 1725Venedik, Itali; vdiq më 4 qershor 1798Duchcov. Ishte një aventurier dhe shkrimtar i shekullit XVIII nga Italia.

Libri i tij "Historia e jetës sime" është referuesi kryesor për të kuptuar rregullat e normat e jetës sociale gjatë shekullit 18. Emri i tij ishte aq i përfolur nga gratë saqë atij i referohej si "dashnori më madhështor i grave".Ai shoqërohej me pushtetarë,papë e kardinalë, së bashku me Volterin, Gëten dhe Moxartin.