Xhamia Bajrakli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bajrakli-xhamia është ndërtuar rreth viti 1575, është njëra nga 273 xhamitë dhe mesxhidet të cilat në periudhen osmane kanë qenë në Beograd.

Në kohën e sundimit austriak (1717-1739) është shëndrruar në kishë katolike, atëherë u shkatrrua një numër i madh i xhamive. Me kthimin e osmanlinjëve ajo përsëri u shëndrru në xhami.

Gjat natës së 17.- 18. mars 2004 të irituar nga ngjarjet në Kosovë serbët ia japin flakën dhe e dëmtojnë. Edhepse sot e kësaj dite xhamia nuk është renovuar plotësisht ajo është xhamia e vetme aktive në Beograd.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]