Xhamia e Fethijes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Fetihijës në sfond

Xhamia e Fethijës (Greqisht: Φετιχιέ τζαμί; Turqisht: Fethiye Camii) ose Xhamia e Bajazitit-i Veli apo Xhamia e pushtimit është një xhami historike në Nafpaktos, Greqi.

Ajo është ndërtuar në urdhërat e Sulltan Bajaziti i II menjëherë pas pushtimit të qytetit nga e venedikasve më 1499, dhe ishte xhamia kryesore e qytetit gjatë periudhës osmane. Xhamia osmane Fethijë është restauruar gjerësisht dhe tani funksionon si një sallë ekspozitë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]