Xhamia e Ibn Tulunit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Ibn Tulunit në vitin 1991

Xhamia e Ahmed Ibn Tulunit (Arabisht: مسجد أحمد بن طولون) ndodhet në Kajro, Egjipt. Është xhamia më e vjetër dhe më e madhe për nga sipërfaqja në qytet. Xhamia u ndërtua nga Ahmed Ibn Tuluni. Xhamia ka filluar të ndërtohet në vitin 876 dhe është përfunduar në vitin 879.