Xhamia e Kadirve në Rahovec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhamia e Kadirve në Rahovec, Kosovë për herë të parë u ndërtua në vitin 1750. Pasi që ish-xhamia ka qenë e ndërtuar me material të dobët është prishur nga xhemati dhe tani është në ndërtim e sipër.[1]

Xhamia e Kadirve është dëmtuar dukshëm gjatë luftës së viteve 1998-99, minarja është goditur nga disa predha të armiqve serbë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bashkësia Islame e Kosovës". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 korrik 2013. Marrë më 24 shtator 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]