Xhamia e Re (Mitilene)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Re

Xhamia e Re (Greqisht: Γενί Τζαμί Geni Tzami; Turqisht: Yeni Camii) është një xhami osmane historike në Mytilini në ishullin e Lesbos, Greqia. Ajo është ndërtuar në vitin 1825 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e nazirit Kulaksëzzade Mustafë Aga.

Pas dëbimit të myslimanëve në vitet 1920, kjo Xhamia e Re ishte hedhur dhe kalbur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Yeni Cami" (në turqisht). Midilli Adası Rehberi. Marrë më 2014-07-08.
  • "Midilli'deki tarihi camiye komşu bakımı". CNN Türk (në turqisht). 21 prill 2011. Marrë më 2014-07-08.
  • "(Görüntülü Haber) Midilli Adası'ndali Tarihi Yeni Cami'ye Restorasyon Müjdesi". Doğan News Agency (në turqisht). 18 qershor 2014. Marrë më 2014-07-08.