Xhamia e Romës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Romës
Pamje nga mbrënda

Xhamia e Romës (italisht: Moschea di Roma) ndodhet në veri të Romës. Xhamia e Romës është më e madhja e Evropës me 30 000 m² dhe është selia e "Qendrës kulturore islamike e Italisë" (Centro Culturale Islamico d'Italia). Xhamia më e madhe në Evropë mund të zë mbi 12 mijë njerëz.

Organizata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imami është egjiptiani Ala' al-Din Muhammad Isma'il al-Ghobashi. Drejtori i qendrës kulturore islamike është Abd Allah Ridwan. Imamet më parë ishin:

  • 1983–1993: Muhammad Nur al-Din Isma'il
  • 1993–2006: Mahmud Hammad Shwayta
  • prej 2007: Ala' al-Din Muhammad Isma'il al-Ghobashi

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]