Xhamia e Stokholmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e madhe në Stokholm

Xhamia e Zayed bin Sultan Al Nahyanit (Arabisht: جامع زايد بن سلطان آل نهيان‎; Suedisht: Zaid Ben Sultan Al Nahayans moské) i njohur ndryshe si Xhamia e Madhe e Stokholmit, është xhamia më e madhe në Stokholm. Xhamia ndodhet në Kapellgränd 10, u përurua në vitin 2000.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskutimi për ta një xhami në Stokholm ka vazhduar për më shumë se njëzet vjet para se planet janë realizuar në vitin 2000. Në vitin 1996 ndërtesa u shit nga qyteti i Stokholmit tek Shoqata Islamike në Stokholm për 8 milionë korona. Megjithatë, ndërtimi i xhamisë u shty për shkak të protestave dhe ankesave, dhe filloi ndërtimi i parë në vitin 1999. Më 8 qershor 2000, xhamia u përurua. Xhamia është ndërtuar me mbështetje financiare nga muslimanët individuale në Suedi dhe jashtë vendit. Një nga financierët më të mëdha ishte Shejhu Zayed bin Sultan Al Nahyan, themeluesi kryesor dhe ish-kreu i shtetit të Emiratet e Bashkuara Arabe, cili edhe xhamia e morri emrin e tij.

Kapaciteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia ka kapacitet prej 2000 njerëz dhe ndërtesa përfshin një bibliotekë, librari, palestër, zyra, salla leksion dhe një kuzhinë të madhe. Ndërtesa gjithashtu ka një resturant.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]