Xhevat Kelmendi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Xhevat Kelmendi
Informacione
Lindja 11 Janar 1955
Prejardhja Pejë, Kosovë
Zhanri Waltz, Serenata Korcare, Kenge Arbereshe
Profesion(e) këngëtar
Instrument(e) kitara
Vite aktiv 35

Xhevat Kelmendi (i lindur janar 1955) është një këngëtar shqiptar etnik nga Kosova. Xhevat Kelmendi është nga Peja dhe është një nga këngëtarët më të mëdhenjë të serenatave(këngë popullore).[1][2]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=sq&u=http://wn.com/xhevat_kelmendi__stina_e_pest%25C3%25AB&ei=gm7UTIvmLIH68AaMgKWkCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBUQ7gEwADgK&prev=/search%3Fq%3Dxhevat-kelmendi%26start%3D10%26hl%3Den%26sa%3DN%26prmd%3Divo
  2. ^ https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=sq&u=http://www.teksteshqip.com/tekste.php%3Faid%3D3468%26id%3D1871734&ei=_m3UTL_jOoG88ga1hpHADA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=9&ved=0CEcQ7gEwCA&prev=/search%3Fq%3Dxhevat-kelmendi%26hl%3Den%26prmd%3Divo