Xhevdet Muriqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhevdet Muriqi
Të dhëna personale
Datëlindja 4 Mars 1963
Vendlindja Pejë, Kosovë
Pozicioni mbrojtës
Klube profesioniste
Vitet Klubi Ndeshje (Gola)
1981-1989 Prishtina 82(6)


Xhevdet Muriqi (i lindur më 4 mars 1963) është një ish futbollist shqiptar kosovar i cili më së shumti është i njohur për kohën kur luante për FC Prishtinën gjatë viteve 1980 si pjesë e Gjeneratës së Artë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prishtina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muriqi luajti për FC Prishtinën për tetë sezone në Ligën e Parë Jugosllave nga viti 1981 deri më 1989 me vëllain e tij Fadil Muriqin, dhe lojtarë të tjerë të rëndësishëm si Kujtim Shala, Fadil Vokrri,etj.

Kroacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 1989-90 së bashku me vëllain e tij më të madh Fadilin, ai u transferua në NK Rijeka dhe luajti atje një tjetër sezon në Ligën e Parë Jugosllave përpara se të transferohej në HNK Shibenik ku kaloi 8 sezone. Ai përfundoi karrierën e tij duke luajtur për ekipin e ligës së dytë NK Imotska Krajina.