Xhorxh Honard Darvin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sir George Howard Darwin
Sir George Howard Darwin
Lindi George Howard Darwin
9 Korrik 1845(1845-07-09)
Down House, Downe, Kent, Anglia
Vdiq 7 Dhjetor 1912 (67 vjeç)
Cambridge, Anglia
Kombësia anglezë
Fusha Astronomi dhe matematike
Alma mater St John's College, Cambridge
Trinity College, Cambridge
Këshilltarët akademik Edward John Routh
Notable students Ernest William Brown
E. T. Whittaker
Çmime të rëndëshishme Smith's Prize (1868)
Royal Medal (1884)
Gold Medal of the Royal Astronomical Society (1892)
Copley Medal (1911)
Nënshkrimi


George Howard Darwin, lindi më 9 korrik të vitit 1845, ishte atronom anglez.

Përveç studimeve mbi baticat dhe fërkimin baticor në evoluimin e trupave qiellorë, ai hodhi edhe hipotezën e formimit të yjeve të dyzuar, duke e përdorur atë në sistemin Tokë-Hënë. Vdiq në vitin 1912.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.