Xhungla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pyjet tropikale ose siq quhen ndryshe "xhunglat" gjenden ne pellgun e lumit te Amazones ne Ameriken e Jugut, ne pellgun e lumit te Kongos dhe ne gjirin e Guinese ne Afrike, si dhe ne gadishujt dhe ishujt e Azise Juglindore. Pyjet tropikale jane me gjelberim te perhershem, sepse e rajonet ku ato rriten, moti cdo dite te vitit eshte i njejte. Ne menhjes eshte me diell, kurse mbasdite bie shi i dendur. Brenda nje siperfaqeje te vogel gjenden me qindrea drure dhe shkurre te ndryshme. Drurer me karakteristike jane palma, druri i kaucukut, druri i kafes, druri i bukes etj. Pylli tropikal eshte me kate dhe druret kane lartesi te ndryshme. Disa drure shume te medhenj rriten deri 50-70m , dukeformuar keshtume deget e tyre nje kurore te larte e te dendur. Nen hijen e kesaj kurore rriten palmat, shkurret etj.