Xinxifja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xinxifja

Ziziphus jujuba
Klasifikimi shkencor
mbretëria: Bimë
ndarja: Magnoliophyta
klasa: Magnoliopsida
rendi: Rosales
familja: Rhamnaceae
gjinia: Ziziphus
lloji: Ziziphus jujuba
Emërtimi shkencor:Ziziphus jujuba

Xinxifja, njihet edhe me emrat hide apo ide, si dhe rreth Shkodrës njihet si kimçë.[1] është një specie në gjininë Ziziphus në familjen e buckthorn Rhamnaceae.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një pemë e vogël ose shkurre gjetherënëse që arrin një lartësi prej 5-12 metra, zakonisht me degë me maje të mprehtë. Gjethet janë të gjelbra me shkëlqim, ovale, 2-7 centimetra të gjata dhe 1-3 centimetra të gjera, me tre venave të dukshme, dhe buzë të dhëmbëzuar imët. Lulet janë të vogla, me pesë petale të verdhënë të gjelbër që s'bien në sy. Fruti është i ngrënshëm, oval, 1,5-3 centimetra i gjatë. Kur është i papjekur ai është i lëmuar e i gjelbër duke filluar të marre ngjyrë kafe, ndërsa i pjekur ai ka ngjyrë kafe në purplish të errët dhe me rrudha. Fruti i xinxifes ka një bërthamë të vetme të ngjashme me atë të ullirit.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky frut përdoret në Kine dhe Kore për të lehtësuar stresin, si antimykotik, antibakterial, antulcer, antioksidant, lufton konstipacionin (bllokimin e zorrës se trashe), kronik etj.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]