Xumbata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xumbatë
Πηγή
Fshat
Vendndodhja
Xumbatë is located in Greqia
Xumbatë
Xumbatë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Patrë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 8′ 56″ Veri

21° 52′ 9″ Lindje

Popullsia 0 banorë (2011)
Xumbatë.

Xumbatë[1] (greqisht: Πηγή/Piyí) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1962, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ζουμπάτα/Zoumbáta.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Zoumbáta - Piyí

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]