Yun Chi-ho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yun Chi-ho
Emri Yun Chi-ho
Krytar i
Partia Politike
Porfesioni aktivistë të rezistencës, Jurist, edukatorët, dhe mendimtarët, Potikan
Datlindja 26 dhjetor 1864
Vendlindja Asan, Chungcheong së Jugut, Koresë së Jugut
Datvdekja 9 dhjetor 1945
Vendvdekja Gaeseong,Gyeonggi, Koresë së Jugut
Feja Protestante, Metodist Kisha
Bashkortja Lady Kang, Ma Ae-bang, Baik Mae-ryo

Yun Chi-ho(korea:윤치호;尹致昊) lindi më 26 dhjetor 1864Asan mbi Inn në Koresë së Jugut ; vdiq më 9 dhjetor 1945Gaeseong, ishte aktivistë të rezistencës, politikanët, edukatorët, dhe mendimtarët e Koresë. pseudonimi ishte Jwaong(좌옹;佐翁). Xhaxhai i Yun Bo-seon, 4 i presidenti i Koresë së Jugut.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Yun Chi-ho – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale