Zënia e kosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Qumështi vlohet dhe lihet të ftohet sa ta durojë gishti i vogël. Hidhet në enë, shtohet fara e përzier me pak qumësht (1 lugë gjelle kos për 1 l qumësht) dhe mbulohet në vend të ngrohtë për 2-3 orë.

Në stinën e verës mund të futet ena në qese plastmasi dhe lihet pa u mbuluar. Kosi bëhet i thartë kur qumështi zihet i nxehtë dhe hidhet shumë farë kosi.