Zaal Udumashvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zaal (Zaliko) Udumashvili (lindur më 27 shkurt 1971) është një gazetar dhe politikan gjeorgjian. Ai është anëtar i Lëvizjes së Bashkuar Kombëtare të Gjeorgjisë dhe u votua i treti në Zgjedhjet për Kryetar të Tbilisi në 2017.

Jeta e hershme Udumashvili ka lindur në Tbilisi. Ai ka punuar si gazetar nga 1992 në 2017. Ai ishte një gazetar për Rustavi 2 nga 2003 në 2017. Nga 1989 në 1994, Zaal studioi në Universitetin e Zoologjisë në Tbilisi.

Ai ka një grua dhe dy djem. Ai studioi në TSU. Ai ishte një gjykatës i Georgia's Got Talent!