Zagara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zagarë
Ευαγγελίστρια
Fshat
Vendndodhja
Zagarë is located in Greqia
Zagarë
Zagarë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Kribaç
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 555 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 20′ 34″ Veri

23° 1′ 21″ Lindje

Zagarë edhe Tovarë[1] (greqisht: Ευαγγελίστρια/Evangelístria) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ζαγαρά/Zagará edhe Τοβαρά/Tovará.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Zagará - Evangelístria