Zapënda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zapëndë
Δροσιά
Fshat
Vendndodhja
Zapëndë is located in Greqia
Zapëndë
Zapëndë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Qim-Alliver
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 24′ 58″ Veri

24° 8′ 1″ Lindje

Popullsia 226 banorë (2011)

Zapëndë[1] (greqisht: Δροσιά/Dhrosiá) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1954, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ζαπάντιον/Zapándion.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 38, 277.
  2. ^ Πανδέκτης: Zapándion - Dhrosiá