Zapopan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zapopan
Spanjisht : Ciudad de Zapopan
Qytet
noform
Pamje nga Zapopan
Stema_figura
Emblema e zapopan
Flag of Zapopan.svg
Flamuri i Zapopan
Vendndodhja
Zapopan is located in Meksika
Zapopan
Zapopan
Vendndodhja e Guadalajara në Meksikë

Koordinatat: 20°40′V 103°21′P / 20.667°V 103.350°P / 20.667; -103.350

Administrimi
Shteti Flamuri Meksika
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 151 km2
Lartësia 1,566 m (m.n.d.)
Popullsia 1,495,189 banorë
Dendësia 10,361 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 14 shkurt 1542
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Faqja Zyrtare [ https://www.zapopan.gob.mx/v3/ ]


Zapopan është qytet në Meksikë, ndodhet në rajonin Jalisco. Është qyteti i katërt më i popullarizuar në Meksikë.