Zarka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zarkë
Ζάρακες
Fshat
Vendndodhja
Zarkë is located in Greqia
Zarkë
Zarkë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Qim-Alliver
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Zarqot
Lartësia 111 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 18′ 7″ Veri

24° 11′ 31″ Lindje

Popullsia 644 banorë (2011)

Zarkë[1] (greqisht: Ζάρακες/Zárakes) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1953, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ζάρκα/Zárka.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 39.
  2. ^ Πανδέκτης: Zárka - Zárakes