Jump to content

Zdeněk Svěrák

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zdeněk Svěrák (shq. Zdenjek Svjerak) (i lindur më 28 mars 1936, në Pragë) është aktor, skenarist, kompozitor, shkrimtar dhe një ndër personalitetet kulturore më të shquara çeke.Që nga viti 1968 u bë pjesë e botës së filmave.

Në vitin 1958 u diplomua në degën e Gjuhës dhe Letërsisë Çeke në Universitetin e Karlit, në Pragë. Veprimtaria e tij përmban më shumë se 300 tekste muzikore dhe shfaqje artistike, e më e rëndësishmja, ai ka luajtur në 32 filma. Për sa u përket skenarëve të filmave, dy më të njohurit e më të suksesshmit janë: “Kolja”, fitues i çmimit Oskar dhe “Obecná škola” (Shkolla fillore), i nominuar për Oskar. Të dy këta ishin të drejtuar nga djali i tij, Jan Svěrák.

Zdeněk Svěrák gjithashtu themeloi një organizatë bamirësie, “Paraple”, e cila fokusohet në ndihmën e njerëzve të paralizuar. Svěrák ka fituar tri çmime “Magnesia Litera” për shkrimet e tij. Në vitin 2004 fitoi çmimin “Readers' Choice” për librin e tij “Jaké je to asi v čudu”. Të njëjtin çmim e fitoi në vitin 2012 me librin “Nové povídky” dhe më 2014 me librin “Po strništi bos ”. Në vitin 1989 ishte anëtar i jurisë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zločin v šantánu (1968)
 • Skřivánci na niti (1969)
 • Pane, vy jste vdova! (1970)
 • Lucie a zázraky (1970)
 • 30 panen a Pythagoras (1973)
 • Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)
 • Na samotě u lesa (1975)
 • Marečku, podejte mi pero! (1976)
 • Kulový blesk (1978)
 • Brontosaurus (1979)
 • Kam nikdo nesmí (1979)
 • Vrchní, prchni! (1980)
 • Trhák (1980)
 • Kalamita (1981)
 • Jako zajíci (1981)
 • V podstatě jsme normální (1981)
 • Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982)
 • Karty (1982)
 • Jára Cimrman ležící, spící (1983)
 • Inzerát (1983)
 • Tři veteráni (1983)
 • Slavnosti sněženek (1983)
 • Svatební cesta do Jiljí (1983)
 • Rozpuštěný a vypuštěný (1984)
 • Co je vám, doktore? (1984)
 • Jak básníci přicházejí o iluze (1984)
 • Vesničko má středisková (1985)
 • Jako jed (1985)
 • Rohy (1986)
 • Nejistá sezóna (1987)
 • Narostl mu hřebínek (1988)
 • Tvrdý chleba (1990)
 • Obecná škola (1991)
 • Akumulátor 1 (1994)
 • Kolja (1996)
 • Lotrando a Zubejda (1997)
 • Talár a ptačí zob (2003)
 • Tatínek (2004)
 • Vratné lahve (2006)
 • Kuky se vrací (2010)
 • Tři bratři (2014)
 • Po strništi bos (2017)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]