Zebra Katz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zebra Katz
KombësiaAmerikan
Emrat e tjerëOjay Morgan
ShtetësiaAmerikane
ProfesioniMuzikant

Ojay Morgan i njohur më mirë me emrin e tij të skenës, Zebra Katz, është një rapper amerikan i njohur më së shumti për "2012 Ima Read" të tij të vitit 2012. Ai është pjesë e valës së artistëve të hip hopit që u shfaqën në 2010, të cilët u ndikuan nga elementë të kulturës së topit LGBT afrikano-amerikane; 2 artistë të tjerë në të njëjtën lëvizje përfshijnë Mykki Blanco, dhe Le1f.[1] E vetmja "Ima Read", e cila u ngrit kur stilisti Rick Owens përdori një unazë të përsëritur të këngës për të shfaqur shfaqjen e tij në Paris në javën e modës në Paris, u lirua në Jeffree, në shtypin e Diplos për etiketë rekorde Mad Decent. Videoja e tij u drejtua nga RUBEN XYZ. Ajo është përshkruar nga The Guardian si "goditja e kuqërremës së kryqëzimit" dhe është remixuar gjerësisht nga artistë të ndryshëm si Tricky, Azealia Banks, Gangsta Boo, Grimes dhe Busta Rhymes.[2].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]