Zekeria Cana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zekeria Cana.jpg

Prof. dr. Zekeria Cana u lind më 15 mars të vitit 1934Gjakovë, vdekur me 10 janar 2009, ka qene historian dhe veprimtar i shquar shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zekeria Cana, shkollën fillore, gjimnazin e ultë dhe normalen i kreu në vendlindje. Një kohë punoi si arsimtar dhe korrespodent i “Rilindjes”, ndërsa më 1955 i regjistroi studimet në Universitetin e Beogradit, ku u diplomua në Degën e Historisë.

Punën në Institutin Albanologjik e filloi më 10 nëntor 1967. Nga viti 1968 deri më 1976 ishte sekretar shkencor i Institutit Albanologjik. Më 1975 kreu studimet pasuniversitare në Beograd, duke mbrojtur temën e magjistraturës ”Lëvizja kombëtare shqiptare në Kosovë 1909-1912 dhe qëndrimi i Serbisë ndaj kësaj lëvizje”, ndërsa më 1984, në Fakultetin Filozofik të Prishtinës, mori titullin doktor shkencash, duke mbrojtur temën ”Socialdemokracia serbe dhe çështja shqiptare 1903-1913”.

Veprimtaria botuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Profesor doktor Zekeria Cana ndërroi jetë vetëm pak ditë para se Instituti Albanologjik i Kosovës të botojë veprën e fundit të profesorit të titulluar ”Kryengritja shqiptare e vitit 1912 sipas burimeve serbe”. Profesor Zekeria Cana ndërroi jetë më 10 janar 2009.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elsie, Robert (2010). Historical Dictionary of Kosovo (në anglisht). Scarecrow Press. f. 56. ISBN 978-0-8108-7483-1. Marrë më 1 shkurt 2019. Burimi ka parametra të panjohur: |coauthors= (Ndihmë!)