Zell (Fichtelgebirge)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zell im Fichtelgebirge
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Qarku Bayern (Oberfranken)
Kryetari i Bashkisë Albrecht Dietel (SPD/Pamvarur)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31,24 km2
Popullsia 2281 (30.06.2005) banorë
Dendësia 73 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 95239
Prefiksi 09257
Faqja Zyrtare markt-zell.de

Zell im Fichtelgebirge është një komunë e Qarkut Hof në Oberfranken. Në afërsi të Zellit buron lumi SaaleWaldstein.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]