Zen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zen (kinezisht: 禪; pinyin: Chán; Korean: 선, translit. Seon) është një shkollë e budizmit Mahayana që filloi në Kinë gjatë dinastisë Tang si Zen Budizëm. Shkolla Zen u ndikua fuqimisht nga Taoismi dhe u zhvillua si një shkollë e veçantë e budizmit kinez. Nga Kina, Chan Budizmi përhapet në jug të Vietnamit, në verilindje të Koresë dhe në lindje të Japonisë, ku u bë i njohur si Seon Budizmi dhe Zen Japonez, respektivisht.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]