Zerbisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zerbishë
Δύστος
Fshat
Vendndodhja
Zerbishë is located in Greqia
Zerbishë
Zerbishë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Qim-Alliver
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 104 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 22′ 48″ Veri

24° 7′ 34″ Lindje

Popullsia 586 banorë (2011)

Zerbishë[1] (greqisht: Δύστος/Dístos) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1954, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ζερμπίσια/Zermpísia.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 38, 39.
  2. ^ Πανδέκτης: Zermpísia - Dístos