Zeynep Degirmencioglu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zeynep Değirmencioğlu, (lindur me 12 shtator, 1954Stamboll, Turqia), është aktore turke.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zeynep Degirmencioglu doli për herë të parë në ekran kur ishte vetem 1 vjeçe në filmin "Papatya" dhe e vendosi veten si një aktore filmi për fëmijë e mrekullueshme, sidomos në filmat: "Duvaklı Göl" dhe "Fırtına". Në vitin 1960 ajo luajti në filmin "Ayşecik". Personazhi i Ayşecik, e ëmbël, vajze naive u bë shumë e famshme me këtë rol. Më vonë ajo mori pjesë edhe në filma kur ishte e rritur, ku për publikun shqipatarë të gjithë e njohin me filmat "Borëbardha me 7 xhuxhat" dhe "Hirushja".

Pasi u tërhoq nga aktrimi në moshën 20 vjeçare, ajo u bë biznesmene. Ajo ёshtë e ve Serkan Aсar dhe ka dy fëmijë.

Babai i saj është shkrimtari Hamdi Degirmencioglu.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Papatya (1956)
 • Ölümden De Acı (1958)
 • Funda (1958)
 • Duvaklı Göl (1958)
 • Böyle Geçti (1959)
 • Şeytan Çekici (1960)
 • Kalpler (1961)
 • Yavru Melek (1962)
 • Ayşecik Ateş Parçası (1962)
 • Fakir Prenses (1963)
 • Ayşecik Canımın İçi (1963)
 • Öksüz Kız (1964)
 • Ayşecik Cimcime Hanım (1964)
 • Ayşecik Çıtı Pıtı Kız (1964)
 • Ayşecik Boş Beşik (1965)
 • İki Yavrucak (1965)
 • Kızı (1966)
 • Çalıkuşu (1966)
 • Zehirli Çiçek (1967)
 • Merhamet (1967)
 • Ayşecik Canım Annem (1967)
 • Yüzbaşının Kızı (1968)
 • Yuvana Dön Baba (1968)
 • Ayşecik Yuvanın Bekçileri (1969)
 • Babam (1969)
 • Ömercik (1969)
 • Kızın Romanı (1969)
 • Sana Tapıyorum (1970)
 • Pamuk Prenses Ve 7 Cüceler - Borebardha me 7 xhuxhat (1970)
 • Ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde (1971)
 • Hayat Sevince Güzel (1971)
 • Bahar Çiçeği (1971)
 • Sinderella Kül Kedisi - Hirushja (1971)
 • Hayat Mı Bu (1972)
 • Gelinlik Kızlar (1972)
 • İlk Aşk (1972)
 • Anneler Günü (1973)
 • Öksüzler (1973)
 • Özleyiş (1973)
 • Kara Sevda (1973)
 • Yayla Kızı (1974)
 • Macera Yolu (1974)