Zuskë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Zuska)
Ka pasur përpjekje të ndryshme për të kritikuar dhe për të rimarrë përdorimin e fjalës zuskë.

Zuskë është një term për një person, zakonisht një grua, e cila është seksualisht e shthurur ose konsiderohet të ketë moral të lirshëm seksual. Zakonisht përdoret si një fyerje, sharje seksuale ose term fyes përçmimi. Fillimisht do të thoshte "një grua e ndyrë", dhe përdoret rrallë për t'iu referuar burrave, në përgjithësi që kërkon sqarim duke përdorur termat zuskë mashkull ose burrë kurvë.

Fjala u përdor qysh në vitet 1300 (në formën e një mbiemri, plogësht, që i referohet pamjes së çrregullt të një burri) nga Geoffrey Chaucer në The Canterbury Tales. Nga fundi i shekullit të 20-të, ka pasur përpjekje për të rimarrë këtë fjalë, të ilustruar nga parada të ndryshme të SlutWalk, dhe disa individë e përqafojnë titullin si një burim krenarie.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]