Heinz Lucas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Heinz Lucas
Të dhënat personale
Data e lindjes10 gusht 1920
Vendi i lindjesBerlin,[1] Gjermani
Data e vdekjes18 korrik 2016
Vendi i vdekjesErkrath, Gjermani
Gjatësia1,79 m (5 ft 10+12 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
1930–0CFC Hertha 06
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
CFC Hertha 06
Bayern Kitzingen
TSG Ulm 1846
0–1951Würzburger FV 04
1951–1953Berliner SV 189222(0)
Ekipet e menaxhuara
1951–1953CFC Hertha 06
1953–1956SC Wacker 04 Berlin
1958–1962VfR Neumünster
1962–1963Hannover 96
1963–1968VfB Lübeck
1968–1970SV Darmstadt 98
1970–1975Fortuna Düsseldorf
1975–1978TSV 1860 München
1979Eintracht Braunschweig
1980Wuppertaler SV
1981SpVgg Fürth
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase . † Ndeshje (Gola).

Heinz Lucas (10 gusht 1920 – 18 korrik 2016)[2] ishte futbollist[3] dhe menaxher gjerman.[4] Ai ka menaxhuar shumë klube në Bundesligën gjermane, përfshirë skuadrën Fortuna Düsseldorf, ku pati sukses gjatë karrierë së tij, duke fituar dy herë vendin e tretë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Heinz Lucas feiert 90. Geburtstag" (në gjermanisht). rp-online.de. Marrë më 6 janar 2013.
  2. ^ Obituary Heinz Lucas
  3. ^ "Trainersuche per Anzeige" (në gjermanisht). derwesten.de. Marrë më 6 janar 2013.
  4. ^ "Lucas, Heinz" (në gjermanisht). kicker.de. Marrë më 6 janar 2013.