Rita Ora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rita Ora
Rita Ora
Informacione
Emri Rita Sahatçiu Ora
Lindja 26 nëntor 1990, Kosovë
Zhanri R&B, Pop, Soul, Smooth jazz
Profesion(e) Këngëtare, Aktore
Label Rocnation
Instrument(e) Zëri
Vite aktiv 2007 - tani
Webfaqja
http://ritaora.com/


Rita Sahatçiu Ora lindur më 26 nëntor 1990, e njohur si Rita Ora është një artiste britanike dhe aktore. Ajo ka lidhur një kontratë me Roc Nation. Ajo është me origjinë shqiptare nga Kosova.

Rita Ora ka qene e vetmja artiste ne Britanine e Madhe qe gjate vitit 2012 ka arritur tre kenge #1 ne listat e muzikes. Tre kenget me te famshme te Rites jane: Hot Right Now, How We Do (Party), dhe RIP. Albumi i pare i Rites eshte ORA. Albumi u nxorr ne shitje gjate muajit Gusht, 2012.

Kenga me e re e Rita Ores do te jete Shine ya Light e cila u filmua ne Kosove në vitin 2012.


Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta dhe Fillimet e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Rita lindi në Prishtine nga prindër shqiptar me origjinë nga Peja, Kosovë. Ajo u rrit në [[Londër]. Në 2004 ajo u shfaq në filmin Spivs ku luajti rolin Rosanna.[1]


Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Titulli Roli Shënime
2004 Spivs Rosanna
2012 The X Factor Vetvetja / Gjyqtar Season 9 (Gjyqtar në audicionet)
2013 90210 Vetvetja Në episodin quajtur "Misery loves Company"
2013 Fast & Furious 6 Racer


Shpërblimet dhe nominimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Organizata Shpërblimë Për Rezultatet
2012 MOBO Awards[2] Artist i ri Fitues[3]
Akti më i mirë (femra) Nominuar
Albumin më të mirë "Ora" Nominuar
Videon më të mirë "R.I.P." Nominuar
2012 MTV Europe Music Awards[4] Aktin i ri më të mirë Nominuar
Akti më të mirë Push Nominuar
Aktin më të mirë në UK & Irlandë Nominuar
2012 Urban Music Awards[5] Artist i ri Nominuar
Akti më i mirë (femra) Nominuar
Artisti i Vitit Fitues[6]
Artist ndërkombëtare më të mirë Nominuar
Këngën më e mirë "R.I.P." Nominuar
Albumin më të mirë "Ora" Nominuar
Videon më të mirë "Hot Right Now" Nominuar
2013 BRIT Awards[7] Kenga e Vitit britanikë "R.I.P." Nominuar
"Hot Right Now" Nominuar
British Breakthrough Act Nominuar
2013 Kids' Choice Awards[8] Artist preferuara femërore në Britani e Madhe Nominuar
2013 Glamour Women of the Year Awards[9] UK Solo Artist Fitues[10]
Pandora Breakthrough Nominuar
2013 BET Awards[11] Artist ndërkombëtare më të mirë:Angli Nominuar
2013 World Music Awards[12] Artisti më i mirë në botë (Femëra) Nominuar
Akti i më të mirë në botë live Nominuar
Kënga më e mirë në botë "R.I.P." Nominuar

Fusnotat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Rita Ora IMDb
 2. ^ MOBO Awards 2012 – nominees shortlist revealed | MOBO Awards. Mobo.com. Vizituar në 24 Shkurt 2013.
 3. ^ MOBO Award Winners 2012. Mobo.com. Vizituar në 5 Qershor 2013.
 4. ^ MTV Europe Music Awards 2012: The nominees in full. digitalspy.co.uk (17 Shtator 2012). Vizituar në 2 Prill 2013.
 5. ^ Rita Ora leads nominations for the 10th annual Urban Music Awards 2012. urbanmusicawards.net (28 Tetor 2012). Vizituar në 6 Qershor 2013.
 6. ^ Urban Music Awards 10th Anniversary a success!. chelseamonthly.com (3 Dhjetor 2012). Vizituar në 6 Qershor 2013.
 7. ^ BRIT Awards 2013: The Nominations. BBC (10 Janar 2013). Vizituar në 11 Janar 2013.
 8. ^ Kids' Choice Awards 2013 voting. kca.nick.co.uk (16 Shkurt 2013). Vizituar në 24 Mars 2013.
 9. ^ Rita nominated in Glamour Women of the Year awards. ritaora.com (21 Mars 2013). Vizituar në 6 Qershor 2013.
 10. ^ The GLAMOUR Women Of The Year Awards 2013 - all the winners and speeches. glamourmagazine.co.uk (5 Qershor 2013). Vizituar në 5 Qershor 2013.
 11. ^ BET Awards 2013 nominations. bet.com (14 Maj 2013). Vizituar në 14 Maj 2013.
 12. ^ World Music Awards 2013 nominations. worldmusicawards.com (14 Maj 2013). Vizituar në 14 Maj 2013.