'Salem's Lot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
'Salem's Lot
AutorStephen King
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
BotoiDoubleday
Faqe439

'Salem's Lot është një roman horror i vitit 1975 nga autori Stephen King. Ky është romani i tij i dytë. Historia vërtitet rreth një shkrimtari të quajtur Ben Mears i cili rikthehet në qytetin e Jerusalem's Lot (ose 'Salem's Lot për shkurt) në Maine, ku kishte jetuar nga mosha pesë deri në nëntë vjeç, vetëm për të zbuluar se banorët po kthehen në vampirë. Ky qytet vizitohet sërish në tregimet "Jerusalem's Lot" dhe "One for the Road", të dyja nga koleksioni i tregimeve të King, Night Shift (1978). Romani u nominua për Çmimin World Fantasy për Romanin më të Mirë në vitin 1976,[1] dhe për Çmimin Locus si Romani Fantastik më i Mirë i të Gjitha Kohërave në vitin 1987.[2]

Libri i dedikohet vajzës së King, Naomi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1976 Award Winners & Nominees". Worlds Without End (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-07-25. Marrë më 2011-06-12.
  2. ^ "Bibliography: 'Salem's Lot". isfdb Science Fiction (në anglisht). Marrë më 23 dhjetor 2013.