Stephen King

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stephen King
U lind më21 shtator 1947
Portland, Maine, SHBA
Emri i letraveRichard Bachman [1977–2007]
John Swithen [1972]
Kombësiaamerikan
Gjinitë letrareHorror
Faqja zyrtare
http://www.stephenking.com

Frika mundet vetëm të të bëjë rob. Shpresa të bën të lirë.

— Shawshank Redemption

Stephen Edwin King (21 shtator 1947, Portland, Maine, SHBA), është një shkrimtar dhe skenarist amerikan. I dedikuar pothuajse tërësisht zhanrit horror dhe fantashkencë, në fillim të karrierës së tij ka përdorur dhe pseudonimin Richard Bachman dhe më rrallë John Swithen. Librat e tij janë shitur në më shume se 350 milionë kopje në mbarë botën, dhe pothuajse të gjithë kanë një version kinematografik. Nuk mund te lihet pa përmendur Shawshank Redemption, i cili renditet nga IMDb në vend te parë mes filmave më të bukur të realizuar ndonjëherë.[1]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romanet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grumbullim i Storjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1978 - Night Shift
 • 1982 - Different Seasons
 • 1985 - Skeleton Crew
 • 1990 - Four Past Midnight
 • 1993 - Nightmares & Dreamscapes
 • 1999 - Hearts in Atlantis
 • 2002 - Everything's Eventual
 • 2008 - Just After Sunset
 • 2010 - Full Dark, No Stars

Romanet Bachman [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarët [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1993 - Sorry, Right Number
 • 1999 - Storm of the Century

Punimet e Pabotuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Aftermath
 • The Cannibals
 • Cat's Eye
 • Chinga

Punimet e Pambledhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Listë e Pjesshme)

Storjet në vijim, mund të janë publikuar në revista,por jo në libra

 • 1965 I Was a Teenage Grave Robber
 • 1965 Code Name: Mouse Trap
 • 1966 The 43rd Dream
 • 1967 The Glass Floor
 • 1970 A Possible Fairy Tale
 • 1970 Slade
 • 1971 The Old Dude's Ticker
 • 1974 The Float - versioni origjinal i The Raft - (rishikuar në 2010)
 • 1976 Weeds
 • 1977 Before the Play
 • 1977 The King Family and the Wicked Witch
 • 1978 Squad D
 • 1978 Man with a Belly
 • 1978 The Night of the Tiger
 • 1979 The Crate
 • 1971 The Blue Air Compressor (rishikuar në 1981)
 • 1985 The Reploids
 • 1986 For the Birds
 • 1994 The Killer
 • 1994 Jhonathan and the Witches
 • 2009 Ur
 • 2009 Throttle bashk me Joe Hill
 • 2009 Premium Harmony
 • 2010 Under The Weather
 • 2011 Mile 81
 • 2011 The Little Green God of Agony
 • 2011 The Dune
 • 2012 In the Tall Grass bashk me Joe Hill
 • 2012 A Face in the Crowd bashk me Stewart O'Nan

The Dark Tower[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

=== Seria The Dark Tower ===[2]

 1. The Dark Tower I: The Gunslinger
 2. The Dark Tower II: The Drawing of the Three
 3. The Dark Tower III: The Waste Lands
 4. The Dark Tower IV: Wizard and Glass
 5. The Dark Tower IV.V: The Wind Through the Keyhole
 6. The Dark Tower V: Wolves of the Calla
 7. The Dark Tower VI: Song of Susannah
 8. The Dark Tower VII
 9. Little Sisters of Eluria (Storje e Shkurtër/Mer pjesë në Everything's Eventual)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat në të cilat ka marë pjesë Stephen King:

 • 1981 Knightriders
 • 1982 Creepshow
 • 1986 Maximum Overdrive
 • 1987 Creepshow 2
 • 1989 Pet Sematary
 • 1991 The Golden Years
 • 1992 Sleepwalkers
 • 1994 The Stand
 • 1995 The Langoliers
 • 1996 Thinner
 • 1997The Shining
 • 1999 Storm of the Century (1999)
 • 2000 Frasier (Serial)
 • Epizoda:Mary Christmas
 • 2000 The Simpsons (Serial)
 • Epizoda: Insane Clown Poppy
 • 2002 Rose Red
 • 2004 Kingdom Hospital (Serial)
 • Epizoda: Finale
 • 2005 Fever Pitch
 • 2005 Gotham Cafe
 • 2007 Diary of the Dead
 • 2010 Sons of Anarchy (Serial)
 • Epizoda: Caregiver

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.stephenking.com
http://www.stephenking.com/the_library.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_King
http://tr.wikipedia.org/wiki/Stephen_King
http://www.stephenking.com/library/appearance/index_old-new.html Arkivuar 3 maj 2012 tek Wayback Machine

 1. ^ IMDb Top 250
 2. ^ The Dark Tower - The Official Website