Çangzhou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Changzhou
常州市
Qytet
noform
Pamje nga qyteti Changzhou
Vendndodhja
Changzhou is located in Kina
Changzhou
Changzhou

Koordinatat: 31°47′V 119°58′L / 31.783°V 119.967°L / 31.783; 119.967

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Provinca Jiangsu
Kryetari i Bashkisë Fei Gaoyun
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,384.58 km2
Popullsia 4,592,431 banorë
Dendësia 1,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Zona Kohore në Kinë (UTC+08:00)
Kodi Postal 213000
Prefiksi (+86) 519
Faqja Zyrtare www.changzhou.gov.cn

Changzhou (Kinezisht: 常州市) është qytet në pjesën jugore të provincës JiangsuKinë. Kufizohet me Nanjing në perëndim, me Zhenjiang në veriperëndim, me Wuxi në lindje dhe me provincën Zhejiang në jug. Qyteti ka pasur 4,593,431 banorë më 2010.