Çmimi i kinemasë evropiane për aktoren më të mirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çmimi I kinemasë europiane për aktoren më të mirë ( European Film Award for Best Actress ) është një shpërblim kinematografik I dhënë që në vitin 1988 nga Akademia europiane e kinemasë gjatë ceremonisë vjetore të Çmimit të kinemasë europiane .

 

Lista e fituesve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1980-1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1988 : Carmen Maura në filmin Femmes au bord de la crise de nerfs (Gratë në prag të një avarie/krize nervore)

1989 : Ruth Sheen në filmin High Hopes

1990 : Carmen Maura¡Ay, Carmela!

1991 : Clotilde CourauLe Petit Criminel

1992 : Juliette BinocheLes Amants du Pont-Neuf

1993 : Maia MorgensternLe Chêne (Balanta)

1994 : çmim I padhënë

1995 : çmim I padhënë

1996 : Emily WatsonBreaking the Waves

1997 : Juliette BinochenëLe Patient anglais (Pacienti Anglez )

1998 : Élodie Bouchez dhe Natacha RégnierLa Vie rêvée des anges

1999 : Cecilia RothTout sur ma mère (Gjithçka mbi nënën time)

Vitet 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2000 : Björk në filmin Dancer in the Dark

2001 : Isabelle Huppert në filmin La Pianiste

2002 : Catherine Deneuve, Isabelle Huppert,

Emmanuelle Béart, Fanny Ardant, Virginie Ledoyen,

Danielle Darrieux, Ludivine Sagnier dhe Firmine Richard në filmin Huit Femmes

2003 : Charlotte Rampling 2003 në filmin Swimming Pool

2004 : Imelda Staunton në filmin Vera Drake

2005 : Julia Jentsch në filmin Sophie Scholl : Les Derniers Jours (Sophie Scholl - Die letzten Tage)

2006 : Penélope Cruz në filmin Volver

2007 : Helen Mirren në filmin The Queen

2008 : Kristin Scott Thomas në filmin ll y a longtemps que je t'aime

2009 : Kate Winslet në filmin The Reader

Vitet 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010 : Sylvie Testud për rolin e Christine në filmin Lourdes2012 : Emmanuelle Riva për rolin e Anne në filminAmour
Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull është marrë pjesërisht ose plotësisht nga artikulli me titull «Prix du cinéma européen »

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikujt të lidhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]