École polytechnique (Franca)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga École polytechnique)

"École polytechnique" (l'X) një nga institucionet më prestigjioze të arsimit të lartë francez (grande école)[1].

Shtë një institucion francez i arsimit të lartë dhe kërkimit në Palaiseau, në jug të Parisit.

Shkolla u themelua në 1794 nga matematikani Gaspard Monge[2].

Maturantë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Andre-Mari Amper, fizikan dhe matematikan francez
  • François Arago, matematikan, fizikan, astronom, freemason, karbonar dhe politikan francez
  • Eugene Charles Catalan, matematikan belg i njohur kryesisht për koontributin e tij në kombinatorikë dhe teorinë e numrave
  • Augustin Louis Cauchy, matematikan i njohur francez
  • Joseph Luis Lagrange, matematikan dhe astronom francez që jetoi shumicën e jetës së tij në France
  • Claire Mathieu, matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit franceze e njohur për hulumtimin e saj mbi algoritmet e përafrimit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Les 18 écoles françaises les plus réputées auprès des employeurs
  2. ^ Gaspard Monge, fondateur de l’École (1746-1818)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]