Claire Mathieu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Claire Mathieu
Lindi më (1965-03-09) 9 Mars, 1965 (54 vjeç)
Nënshtetësia Franceze
Profesioni matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit

Claire Mathieu (e lindur më 9 mars, 1965) është një matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit franceze e njohur për hulumtimin e saj mbi algoritmet e përafrimit, algoritmet online dhe teorinë e ankandit. Ajo punon si drejtoreshë e hulumtimit në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Shkencore.[1]

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Claire Mathieu lindi në vitin 1965. Ajo e fitoj titullin Ph.D. në vitin 1988 nga University of Paris-Sud, nën mbikëqyrjen e Claude Puech.[2] Ajo punoi në CNRS dhe ENS Lyon nga 1991 në 1997, në Paris-Sud 1997-2002, në Ecole Polytechnique 2002-2004, dhe në Universitetin Brown nga 2004 deri në 2011, para se të kthehej në CNRS në vitin 2012.[1][3]

Referencat[redakto | përpunoni burim]