École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris" (ESPCI) është një grande école prestigjioze e themeluar në 1882 nga qyteti i Parisit, Francë. Ai edukon studentët universitarë dhe të diplomuar në fizikë, kimi dhe biologji dhe kryen kërkime të nivelit të lartë në ato fusha[1]. Rankedshtë renditur si Ecole d'Ingénieurs e parë Franceze në Renditjen e Shangait 2017[2].

Maturantë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ L’Ecole supérieure de physique et de chimie industrielle (ESPCI)
  2. ^ Classement de Shanghai 2017

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]