Orlygur Smari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Örlygur Smári)
Jump to navigation Jump to search

Örlygur Smári është një tekstshkrues dhe kompozitorë shumë i njohur nga Islanda. Samri ka bërë shumë këngë të ndryshme islandeze duke përfshirë edhe për Festivalin Evropian të Këngës.

Smari ka shkruar shumë këngë për IslandënFestivalin Evropian të Këngës si në vitet 2000, 2008 dhe 2010. Ai ka shkruar këngë Telma Ágústsdóttir, Euroband dhe këtë vit për Hera Björk, e cila këtë vit gjithashtu do jetë riprezantuesja e Islandës për Festivalin Evropian të Këngës 2010 që do mbahet në OsloNorvegjisë.