İpek Karapınar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Funda İpek Karapınar, me emrin e saj të plotë, lindi më 1 janar 1984 në Stamboll. Aktorja e suksesshme studioi violinë në Konservatorin e Universitetit të Arteve të Bukura Mimar Sinani.

Aktorja, e cila luajti në shumë seri televizive, u shfaq për herë të parë në serialin Keep Lover. Aktorja bukuroshe, e njohur për serialin e saj Sekretet e Vogla, tani po luan një rol në Kırgın Çiçekler, i cili është publikuar në ATV.

Edhe pse İpek Karapınar hyri në serialin televiziv me rolet e saj në seri televizive si Mos harroni të dashur, Lugina e Ujqërve, Sarmaşık helmues, Doludizgin Yıllar, ajo bëri debutimin e saj kryesor me rolin e saj në serialin Köprü.

Aktori, i cili mori vlerësime të mëdha me interpretimin e tij në serinë urë dhe mori shumë oferta më pas, ka arritur të marrë pjesë në prodhime të njohura.