Jump to content

Şalom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Şalom (Hebraishtja: שָׁלוֹם, Shqipja: Paqja) është një gazetë kombëtare e perjavshme turke-jahudizmi nga më prestigjozet. Për herë të parë ka dale në 29 tetor 1947. Ndodhet në Stamboll, Turqi. Gjuha e turqishtja dhe ladino. Audienca e saj jane para se gjitheash jahudizmi. Tirazhi në gjuhën serbe ishte 5.000 ekzemplarë (2005). Del çdo të mërkurë. Drejtues i kësaj gazete ishte İvo Molinas. Redaktore i kësaj gazete ishte Yakup Barokas.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]