Şenkal Atasagun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Şenkal Atasagun (lindi në vitin 1941) është ish-kryetarë i Organizatës Kombëtare të Inteligjencës (MİT) nga viti 1998 deri më 2005.

Ai i'u bashkua MİT pasi diplomoi në Shkollën e Lartë e Gallata Sarajit dhe Universitetin Grenoble-Alpes. Para se të bëhet kryetar i MİT-it, ai shërbeu në Bruksel dhe Londër, poashtu në Stamboll dhe Ankara.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ mit.gov.tr, UNDERSECRETARIES OF THE MIT BIOGRAPHIES: Şenkal ATASAGUN Arkivuar 6 nëntor 2019 tek Wayback Machine